Kérdése van? Több darabot vásárolna, de nincsen raktáron? Hívjon minket!

+36-20/334-6464

B-vitaminok

A B-vitaminok befolyásolják az energiatermelést, az idegrendszer működését, a bőr egészségét és a vörösvérsejtek képződését. A B-vitaminok különböző típusainak mindegyike fontos feladatot lát el az emberi szervezet különböző élettani folyamatain belül, egyes funkcióik között pedig gyakran találunk átfedést. Szinte mindegyikük hozzájárul az immunerősítéshez, a mentális frissesség megőrzéséhez, az anyagcsere-folyamatok egészséges működéséhez, a szív védelméhez, továbbá szépségápoló hatásukat fejtik ki a haj, a bőr és a köröm egészségének és épségének megőrzésében.

Kínálatunkban szereplő B-vitamin készítmények (B1, B6, B12, stb.) teljes skálát kínálnak, hogy segítsék Önt abban, hogy mindig a legjobbat hozza ki magából.

Válassza a minőséget és a hatékonyságot, válasszon Ön is B vitamin kínálatunkból!

50 termék
 

A B-vitaminok hiánya számos egészségügyi problémához vezethet, például fáradtsághoz, idegrendszeri zavarokhoz, emésztési problémákhoz és még másokhoz. A különböző B-vitaminok hiánya különböző tüneteket okozhat, így fontos biztosítani ezen vitaminok elegendő bevitelét a szervezet egészséges működéséhez.

A B-vitamin komplex: kulcsfontosságú tápanyagok az energia és az egészség fenntartásához

A B-vitaminok típusai és szerepük

1. B1-vitamin (Tiamin):
Fontos a szénhidrátok energiává alakításában, fontos a szív és az idegrendszer egészséges működéséhez. Hiánya beriberihez vezethet, ami idegrendszeri és szívproblémákat okoz.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak - 1,2 mg; nők - 1,1 mg; szívbetegség vagy neuropátiás tünetek esetén naponta 50-150 mg. Mivel savas közegben szívódik fel legkönnyebben, étrend-kiegészítő formájában célszerű étkezés közben bevenni.

2. B2-vitamin (Riboflavin):
Fontos szerepet játszik az energiatermelésben és a sejtek oxigénnel történő ellátásában, immunerősítésben. Hiánya bőr- és szájnyálkahártya-gyulladást, valamint látásproblémákat okozhat.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak - 1,3 mg; nők - 1,1 mg; a szürkehályog megelőzésének érdekében érdemes 25 mg-ban magunkhoz venni, míg rosaceás bőrelváltozások esetén érdemes 25-50 mg mennyiségben fogyasztani. Az erős migrénes fejfájásra segítséget nyújthat a nagyobb dózisú, 200-400 mg mennyiségben való fogyasztása.

3. B3-vitamin (Niacin):
Szerepe: azideg-, a keringési és az emésztőrendszer működésének megőrzése; szénhidrát-, zsír- és fehérjék anyagcseréjéhez szükséges enzimek aktiválása; méregtelenítési folyamatok elősegítése, a koleszterin és a nemi hormonok működésének elősegítése; a vérnyomás szintjének szabályozása és a vérkeringés fokozása; a bőr szépségének megőrzése; értágító hatása is van.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak - 1,3 mg; nők - 1,1 mg; a szürkehályog megelőzésének érdekében érdemes 25 mg-ban magunkhoz venni, míg rosaceás bőrelváltozások esetén érdemes 25-50 mg mennyiségben fogyasztani. Az erős migrénes fejfájásra segítséget nyújthat a nagyobb dózisú, 200-400 mg mennyiségben való fogyasztása.

4. B5-vitamin (Pantoténsav):
Kulcsfontosságú a zsírok, szénhidrátok és fehérjék metabolizálásában. Fontos a hormonok és a koleszterin szintézisében. Idegvédő hatása mellett a pantoténsav segíti a szénhidrátok, a zsírok és fehérjék jobb hasznosulását; segítségünkre lehet továbbá migrén és krónikus fáradtság esetén, illetve a dohányzás való leszokásban is.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak és nők esetében is 5 mg; kiemelten stresszes időszakokban akár 100 mg mennyiségben is fogyasztható.

5. B6-vitamin (Piridoxin):
A B6-vitamin a B-komplex egyik legtöbb feladatot ellátó tagja: részt vesz a vörösvérsejtek képzésében, a szénhidrátok anyagcseréjében, továbbá az ingerületátvivő anyagok - pl. a szerotonin - és a fehérje szintézisében. Magnéziummal együttesen szedve stresszcsökkentő hatásáról ismert.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak és nők esetében is 1,3 mg; premenstruációs-szindróma esetén a napi adag 50-100 mg Súlyos alagút-szindróma esetén napi két-háromszor 50 mg bevitele is szükséges lehet, míg asztma esetén - kezelőorvossal történő egyeztetés függvényében - érdemes 25-50 mg közötti mennyiségben bevinni. A piridoxin segítség lehet a várandósság alatt tapasztalható rosszullétek csökkentésében, csillapításában, vérszegénységben vassal együtt szedve pedig kis mennyiségben is javítja a vörösvérsejtek képződését. 

6. B7-vitamin (Biotin):
A biotin haj- és körömerősítő tulajdonságával kiemelten fontos szerepe van a szépségápolásban, kiindulási anyaga a glükóz és a különböző zsírsavak működtetésében részt vevő enzimeknek, valamint segíti a vércukorszabályozást.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak és nők esetében is 20 mg; haj- és körömerősítés céljából akár napi 1000 mcg is bevihető.

7. B9-vitamin (Folsav):
Létfontosságú a DNS-szintézisben és a sejtosztódásban, különösen terhesség alatt. Hiánya magzati fejlődési rendellenességeket és vérszegénységet okozhat. 

Napi beviteli szükséglet: Férfiak és nők esetében is 400 mcg.

 

8. B12-vitamin (Kobalamin):
Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződésében, az idegrendszer működésében és a DNS-szintézisben. Hiánya súlyos vérszegénységhez és idegrendszeri károsodáshoz vezethet.

Napi beviteli szükséglet: Férfiak és nők esetében is 2,4 mcg.

Ideális B-vitamin adagolás

A B-vitaminok ideális adagolása függ az életkortól, nemtől, egészségi állapottól és terhességtől. Az ajánlott napi bevitel (RDA) széles körben változik a különböző B-vitaminok között. Fontos megjegyezni, hogy mivel a B-vitaminok vízben oldódóak, a túladagolás ritka, de meg kell különböztetni a szükséges mennyiséget a potenciálisan káros mennyiségtől, különösen a B6 és B3 vitaminok esetében.

A B-vitaminok esszenciális tápanyagok, amelyek számos alapvető funkciót támogatnak a szervezetben, a sejtek energiatermelésétől kezdve az idegrendszer egészségének fenntartásáig. A megfelelő B-vitamin bevitel biztosítása létfontosságú az egészséges életmód fenntartásához. A hiányuk súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, így fontos odafigyelni a kiegyensúlyozott étrendre és szükség esetén kiegészítők bevitelére.