A légzőszervi problémák számos tünettel járhatnak, amelyek jelentősen befolyásolhatják az életminőséget. Egyértelmű tüneteket nehéz lenne megjelölni, de figyelmeztető jel lehet, ha
gyakori légzési nehézségeket tapasztalunk. Lehet ez köhögés, légszomj, vagy tartós torokirritáció is.
A légzőszervi problémákra utalhat még a t
artós mellkasi fájdalom, a nehézlégzés, illetve a légutak állandó elzáródása is. Gyakori közvetett tünet lehet még a fáradékonyság, az általános gyengeségérzet, vagy az állandó kimerültség.
Az alábbiakban felsorolunk néhány tünetet, amelyek légzőszervi problémákra utalhatnak:
- gyakori köhögés,
- légszomj,
- torokirritáció,
- mellkasi fájdalom,
- nehézlégzés,
- állandó fáradtság,
- állandó kimerültség,
- gyengeségérzet.
Kínai csüdfűgyökér (Astragalus membranaceus)
A kínai orvoslás egyik legszélesebb körben használt immun- és tüdőerősítő gyógynövénye. Különösen hasznos a légúti fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség növelésében.
Kínai kúszómagnólia (Schisandra chinensis)
Adaptogén, így csökkenti a test fizikai és kémiai stresszhatásait, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, a kínai gyógyászat számos más pozitív tulajdonsága mellett köhögéscsillapító és asztmaellenes hatása miatt javallja. Javítja a tüdő oxigénfelvevő képességét.
Orvosi tüdőfű (Pulmonaria officinalis)
A hagyományos gyógyászat a tüdő megbetegedéseire használja, mint pl. a hörghurut, asztma, tödőgyulladást, tuberkolózis, köhögés, tüdőtágulás, nehéz légzés. Gyógyító ereje elsősorban a benne lévő nagy mennyiségű, oldható kovasavnak köszönhető. A kovasav a vizsgálatok szerint erősíti a tüdő szövetét és javítja rugalmasságát.
Andrográfisz (Andrographis paniculata)
Természetes immunerősítő, jótékony hatású felső légúti betegségek esetén. Az andrográfisz egyik hatóanyaga - az andrografolid – antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik a cigarettafüst által kiváltott tüdőkárosodás ellen és terápiás potenciállal rendelkezik a COPD kezelésében.
Aranygyökér (Rhodiola rosea)
Immunerősítő, gyulladáscsökkentő, kiegyensúlyozó, antioxidáns és tüdővédő hatás.
Fürtös spárga (Asparagus racemosus)
Tüdőerősítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, köptető, nyugtató hatású. Csökkenti a tüdő hőjét, táplálja a vese energiáját, táplálja a jin energiáját, erősíti a tüdő, a vese, a gyomor energiapályáit, hűti a vért.
Kerti Kakukkfű (Thymus vulgaris)
Antimikrobiális – antibakteriális, gombaölő, köptető-nyákoldó, görcsoldó, antioxidáns, felső légúti gyulladások, hurutok, krónikus hörghurut, köhögés, asztmás rohamok enyhítésére.
Mivel a kakukkfű illóolaja jórészt a tüdő léghólyagocskáiban választódik ki, hatása is főleg a légutakra koncentrálódik. Illóolaja erőteljes antimikrobiális hatású, terpénjei elősegítik a váladék felszakadását, flavonoidjai pedig oldják a hörgők görcsét.
Édesgyökér (Glycirrhyza glabra)
Tüdőtisztító, gyulladáscsökkentő, antioxidáns, köhögéscsillapító, antimikrobiális, vírus és baktériumölő hatás.
Indiai hosszúbors (Piper longum)
Erőteljes tüdőfiatalító, hörgőtágító hatása segít az asztmás állapotoknál. Kiüríti a nyálkát és a méreganyagokat és felszabadítja a légutakat.
Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)
Keringésserkentő, gyulladáscsökkentő, immunerősítő, antiszklerotikus (meszesedésgátló), korlátozza a vérlemezkék összetapadását, csökkenti az embólia kockázatát.
Molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus)
Gyulladáscsökkentő, köptető, nyálkaoldó és nyugtató hatású, a hagyományos orvoslásban légúti betegségek, mint hörghurut, száraz köhögés, tuberkulózis és asztma kezelésére használják.
Örménygyökér (Inula helenium)
A növény az egyik legjobb tüdőfiatalító tonik. Speciálisan a légutakra hat, erősíti és serkenti az egész légzőrendszert. antioxidáns, gyulladáscsökkentő tulajdonságú aktív vegyületeket tartalmaz, melyek segíthetnek hörghurut, gyulladással összefüggő légúti betegségek esetén. Segít a légutak megnyitásában.